Elektrické systémy, energetika a Model-Based Design: modelování, simulace, návrh řízení
8.4.2025 (úterý), registrace od 12:30 (od 10:00 včetně dopoledního Master Class), vstupné zdarma
Kongresové centrum ČVUT, Praha, Česká republika
Inženýrské nástroje MATLAB & Simulink a dSPACE ve spojení s metodou Model-Based Design nabízí moderní přístupy k vývoji technických systémů, zefektivňují vývojový proces a umožňují dodávat na trh produkty, které splňují požadavky na bezpečnost, spolehlivost, účinnost a výkon. V oblasti elektrických systémů a energetiky je MATLAB a Simulink využíván k vývoji pokročilých technologií, od inteligentních mikro-sítí a integrace obnovitelné energie do elektrické sítě až po řízení pohonů a správu baterií pro elektromobily.
Zveme všechny technické pracovníky z komerčního sektoru i zájemce z řad akademické obce.
Vývoj metodou Model-Based Design je postaven na systematickém využívání simulačních modelů napříč vývojovým procesem. Simulace s virtuálním modelem systému umožňují rychle získat vhled do chování v reálném světě, provádět virtuální testování různých scénářů a ověřovat funkčnost vestavěného softwaru (embedded sw). Využití modelů pomáhá urychlit posouzení variant, bezpečně studovat mezní případy a zlepšit celkovou kvalitu vyvíjeného systému. Typickým příkladem jejího využití je návrh řídicího systému a jeho implementace na cílovou platformu ve formě automaticky generovaného zdrojového kódu.
V jakých oblastech je možné metodu Model-Based Design využít:
Vývoj elektrických systémů v prostředí MATLAB je postaven na nástrojích pro fyzikální modelování, kde jsou v grafickém prostředí vytvářeny simulační modely z prvků reprezentujících reálné systémy, na základě jejich fyzického uspořádání. Knihovny Simscape Electrical a Simscape Battery poskytují bloky pro stejnosměrné, střídavé, jednofázové i třífázové systémy. Mezi typické prvky patří nejrůznější zdroje elektrické energie, modely vedení a zátěže, výkonová elektronika, napěťové měniče a střídače, elektrické pohony a další. V průběhu konference se budeme zabývat aplikacemi z oblasti:
Na modely elektrických soustav navazují nástroje pro návrh a ladění řídicích systémů, které tyto soustavy ovládají. Řídicí systémy mohou být navrhovány v tradiční formě, jako je PID regulace, ale také modelově a datově orientovanými přístupy, jako jsou adaptivní a prediktivní řídicí systémy nebo systémy učené za pomoci AI.
Umělá inteligence se může promítnout do vývoje a provozování elektrických systémů na mnoha úrovních. Příkladem mohou být virtuální senzory pro obtížně měřitelné veličiny, předpovídání spotřeby energie, nebo vytváření redukovaných modelů, které aproximují složité fyzikální chování prostředky umělé inteligence.
Report a přednášky z minulého ročníku Otevřít celou fotogalerii